Prihlásila som sa do Pečie celé Slovensko?!

Pečie celé Slovensko | sweetlifeofmimi.sk

Pečie celé Slovensko som pozerala každú nedeľu. Aké by to bolo, keby som piekla všetky tie výzvy aj ja? Skúsim si to? Dozviete sa v článku.

Počet slov: 1021 Dĺžka čítania: 5 min

Prihláška do Pečie celé Slovensko

Keď som v posledný možný deň (presne o 22:37) vypĺňala online prihlášku do show o pečení, cítila som, ako na mojom ramene sedí moje minulé Ja a natriasa sa od smiechu. “Aj tak to nepošleš, v živote by si sa nepostavila pred kameru.”, šepkalo mi do ucha. Keď som prihlášku poslala, iba som sa uškrnula. Nikto o tom nevedel. Síce som spomenula, že sa do ďalšej série prihlásim, ale ja toho narozprávam…

Tajomný telefonát

Smiech ma však o dva dni prešiel. Zvonil mi telefón, na displeji svietilo neznáme číslo. Zdvihla som, a keď sa ozvala neznáma pani so slovami “Dobrý deň, Monika, tu je RTVS, produkcia Pečie čele Slovensko.”, stuhla mi krv v žilách. Po 15 minútach príjemného rozhovoru som sa dozvedela, že som práve absolvovala prvý krok k užšiemu výberu.

Ďalšie kolo?

O pár dní mi večer prišiel mail s tým, že som postúpila do ďalšieho kola výberu do Pečie celé Slovensko. Stále som však tomu nemohla uveriť. V ďalšom kole kastingov sme sa už mali stretnúť s porotou a priniesť jeden sladký a jeden slaný výrobok na ochutnávku. A nastal problém. Čo priniesť? Čo by bolo dosť dobré na to, aby som zaujala porotu? Pri sladkom bola voľba jasná takmer okamžite – cupcake so slaným karamelom, vanilkovým krémom s mascarpone, ozdobený makrónkou plnenou čokoládovou ganache a jahodovým gélom. Nastal teda čas na rodinnú poradu.

Rodinný predkasting

Týždeň pred kastingom som upiekla dva druhy pečiva a vytvorila niekoľko druhov mini jedál, ktoré by mohli byť dobré. Na rodinnom „predkastingu“ som podávala dva druhy miniburgrov a kváskovú bagetu s tromi druhmi obloženia.

Kvásková bageta s bryndzovou nátierkou | sweetlifeofmimi.sk Kvásková bageta s nivovou nátierkou, hruškou a vlašskými orechmi | sweetlifeofmimi.sk

Miniburgre s morčacím mäsom a domácou tatárskou omáčkou | sweetlifeofmimi.sk

Ako víťazné vyšli miniburgre, ale ja som s nimi stále nebola úplne spokojná, aj keď malý bratranec povedal, že je to "najlepší handburger na svete". Domáca tatárska omáčka sa mi zdala príliš nevýrazná a stále mi tam niečo chýbalo. Preto som si miniburgre zopakovala. Pridala som k nim karamelizovanú cibuľu s balsamicom a medovo-horčicový dresing. Konečne to bolo to, čo mi v predchádzajúcich pokusoch chýbalo. Pri tomto finálnom rozhodovaní mi veľmi pomohla sestra, dokonca sme skúšali aj možnosti, ako burger poskladať, aby to bolo čo najlepšie. Vedeli ste, že nie je jedno, kde položíte šalát?

Cupcake s karamelom a makrónkou | sweetlifeofmimi.sk

Testovali sme všetko, akú náplň použiť do makrónky, kedy makrónku naplniť, aby bola už dostatočne jemná, ale nie príliš rozmočená, akú čokoládu použiť do ganache, aký pomer čokolády a šľahačky,... Makrónky sme upiekli doma, pri ich pečení je totiž moja sestra talizman, bez ktorého sa nepodaria. Starostlivo som krehké škrupinky zabalila a vydali sme sa na cestu.

Deň D

Miniburgre a cupcakes na cestách | sweetlifeofmimi.sk

Deň pred kastingom som necítila žiadnu nervozitu, čo bolo naozaj zvláštne. Nič sa na tom nezmenilo ani v deň kastingu. Zorganizovala som si všetko tak, že som to v kľude stihla, nič som nemusela opravovať a nestresovala som sa.

Na miesto sme dorazili s predstihom, chvíľu sme posedeli v aute, zobrala som si krabicu s mojimi výtvormi a išla som v ústrety môjmu osudu. Dvere mi otvorila milá pani, zložila som si veci a vo vedľajšej miestnosti sme vyriešili formality. Následne som mala pripraviť po jednej porcii z každého výrobku, všetko si odfotili a ja som mala ešte takmer hodinu, kým som sa mala postaviť pred porotu. Odviedli ma do strižne a ja som si pozrela zatiaľ nepublikovaný špeciál Pečie celé Slovensko. Ako som tak sama sedela v strižni, premýšľala som, čo sa deje. Prečo nie som nervózna, prečo nemám stiahnutý žalúdok, vysoký tep, prečo sa mi netrasú ruky? No možno to ešte príde, pomyslela som si. Neprišlo. Celý čas som mala pocit, že tam patrím. Po chvíli som išla pripraviť zvyšné porcie jedla a sadla som si na stoličku. Pred porotu najskôr totiž idú výrobky a až potom súťažiaci. Po chvíli som vošla aj ja. Bola to menšia miestnosť, v jej strede bol stôl v tvare T. Na opačnom konci sedel jediný muž v miestnosti – režisér. Sadla som si a po mojej ľavej strane sedeli porotkyne – Natacha Pacal a Jožka Zaukolcová. Najskôr som sa mala predstaviť, potom prišli otázky. Podvedome som čakala trému, stres, strach. Ale nič neprichádzalo. Cítila som sa uvoľnene a rozprávala som o mojej obľúbenej téme – o jedle.

Hodnotenie od porotkýň

Na záver prišlo hodnotenie, hodnotili ma dve cukrárky, moje výrobky, chápete to? Prvá hodnotila Natacha – rodená Francúzka, keď začala hovoriť, zatajila som dych. Najskôr hodnotila cupcake, podľa jej slov s ním bola spokojná, cesto bolo jemné, nebol presladený, očakávala vnútri prekvapenie, a to sa jej vďaka karamelu naplnilo. Makrónka bola ako ďalší dezert. Cítila som, ako sa mi kútiky úst dvíhajú až k ušiam a ja som to nedokázala zastaviť. A vlastne ... Ani som nechcela. Potom prešla k miniburgru. „Žemľa je správne vykysnutá, mäso šťavnaté, ale tá horčicová omáčka a karamelizovaná cibuľka? Ach, to je moja obľúbená kombinácia!“ a položila si ruku na hrudník. V tom momente som si myslela, že spadnem zo stoličky. Hodnotenie Jožky sa nieslo v podobnom duchu. Na záver som dostala priestor na otázky pre porotkyne. Napadla mi iba jediná, chcela som vedieť ich obľúbené koláče. Jožkin obľúbený je karamelový veterník a Natacha má rada bublaniny a koláče z jednej misky. Ešte sme sa spolu odfotili a ja som si až vtedy všimla kameru nad režisérom.

Porotkyne Natacha Pacal a Jožka Zaukolcová | sweetlifeofmimi.sk

A ako to vlastne celé dopadlo?

Odchádzala som s naozaj veľmi príjemnými pocitmi, bola som na seba naozaj pyšná, také reakcie som naozaj nečakala. Výsledok kastingu nám mali oznámiť do 4-5 dní.
Mne prišiel mail na Valentína, do ďalšieho kola ma nevybrali... Nechcem však, aby niekto mal pocit, že toto je smutný koniec rozprávky. Nie je. Samozrejme, bolo mi ľúto, že ma nevybrali, tešila som sa na to, čo všetko sa môžem naučiť, ale pre mňa je výhrou už to, že som prekonala samu seba a všetky svoje strachy.