Na víne v Modre!

Víno a Modra - Dni modranských pivníc 2023 | sweetlifeofmimi.sk

Víno a Malé Karpaty patria k sebe. Dni modranských pivníc sú každoročnou slávnosťou, ktorá spája generácie starých vinárskych rodín, ich dobre strážené recepty a postupy s milovníkmi vína. Poďte sa so mnou pozrieť, ako to vyzeralo tento rok.

Počet slov: 761 Dĺžka čítania: 4 min

Prípravy

Desatoro vinára - Deň modranských pivníc 2023 | sweetlifeofmimi.sk

V Modre a priľahlých vinohradníckych mestách a obciach sa uskutočňujú udalosti spojené s vínom pomerne často. Ale málokedy to má takú atmosféru ako práve táto akcia, ktorá sa konala minulý víkend. Aspoň pre mňa. To, že sa niečo bude diať sme vedeli už dva mesiace vopred, kedy hneď pri vstupe do mesta vyvesili dobre známy farebný plagát s dátumom konania 20. ročníka Dňa modranských pivníc - 22.04.2023.

Ako to chodí na ochutnávke vína

Počasie vyšlo super, po chladnom a upršanom týždni bolo v sobotu veľmi príjemných 20 stupňov. Vybrali sme sa do Centrálneho stanu, kde sme si vyzdvihli poháre, taštičky, lístky a začali sme s ochutnávkou. Ak ste ešte na takomto podujatí neboli, funguje to tak, že k zakúpenému lístku na podujatie dostanete malé lístky, ktorými platíte vinárom za jednotlivé vzorky. Cena jednej vzorky môže byť v tomto prípade od 1 lístka až po 5 lístkov. Počet lístkov sa odvíja od hodnoty vína, najviac lístkov bolo za ľadové vína.

Pivnica Deň modranských pivníc 2023 | sweetlifeofmimi.sk

Nie som odborníčka na víno, ale myslím, že moje vnímanie tohto nápoja sa za posledné roky 4 roky zmenilo. Dokážem už rozoznať citrusové tóny alebo cítiť rôzne vône vo víne. Jednoznačne viem, ktoré víno je suché a ktoré sladké!

Moje obľúbené víno? To s mačkou!

Biele víno Bratia Číčkovci| sweetlifeofmimi.sk

Musím priznať,že k tomuto výberu ma pritiahla jeho etiketa. Bratia Číčkovci - vinárstvo a vinohradníctvo majú na etiketách svojich vín zvieratká. Napríklad na pandemickom ročníku Frizzante 2020 majú pandu! Také jednoduché, a pritom také efektné. Môj favorit z tohto vinárstva je však Rulandské biele, ktoré má na etikete mačku. Je to jemné, sladké víno, ktoré by mi ulahodilo, aj keby bol jeho maskotom pavúk, haha.

Dokonalé staré vinárske dvory a pivnice

Vinárske dvory v Modre Deň modranských pivníc 2023 | sweetlifeofmimi.sk

Starý vinársky dvor v Modre - Deň modranských pivníc 2023 | sweetlifeofmimi.sk

Najviac som sa tešila na vinárske dvory a pivnice, ktoré bežne počas roka nie sú otvorené. Všade je veľa dreva, prírodných materiálov, usmiati vinári vám radi poradia, ktorou vzorkou začať, na ktorú sú výnimočne hrdí alebo ktorá by sa hodila k vášmu obľúbenému jedlu. Všetky tieto dvory dýchajú históriou, generáciami vinárov, ktorých rukami prešli milióny bobuliek vína.

Moderná architektúra Eleska

Elesko Modra sudy vína | sweetlifeofmimi.sk

Počas celého podujatia sme mali k dispozícii kyvadlovú dopravu, ktorá prepravovala účastníkov k vzdialenejším pivniciam. Autobus sme využili na cestu do Eleska. Spoločnosť nám robili Poliaci, Maďari, Češi. V Elesku sa oplatí vidieť obrovské sudy plné vína, ale aj napríklad výstavu umeleckých diel v galérii. Tým som síce nerozumela, ale cítila som sa veľmi dôležito, keď som ich obzerala.

Galéria Elesko Modra | sweetlifeofmimi.sk

Elesko Modra - galéria, výstava obrazov | sweetlifeofmimi.sk

A čo jedlo?

Večera v Jama pube Modra, rezeň a syr s hranolkami| sweetlifeofmimi.sk

Niektoré pivnice ponúkali aj ochutnávky jedál, v iných sa dali zakúpiť klasické porcie. Najčastejšie sa opakovali škvarkové nátierky a pagáče, chlieb s masťou, guláše či halušky. Ja som si dala naozaj veľmi chutnú škvarkovú nátierku a mali sme aj bryndzové pirohy s kyslou kapustou a údenou slaninou. Túto divokú kombináciu som mala prvýkrát, ale bolo to dobré. Dorazili sme to vyprážaným syrom a "rezníkom" cez celý tanier v Jama Pube. Rezeň bol bravčový, ale to mäso bolo také jemné ako kuracie. Hranolky čerstvé, chrumkavé. Mne trochu nesadol cesnak v tatárskej, podľa mňa tam nepatrí, ale inak naozaj super. Odišli sme plní na prasknutie minúť posledné lístky.

Posledné kvapky vína

Fedor Malík a syn sudy vína | sweetlifeofmimi.sk

Zastavili sme sa vo vinárstve Fedor Malík a syn. Ak budete niekedy v Modre a budete mať možnosť navštíviť Malíkovcov, neváhajte ani sekundu. Prehliadka ich priestorov, ochutnávka mladých vín, výklad, odpoveď na každú otázku o víne, ktorá vám len napadne a na záver sabráž priamo pred vašimi očami... Toto by mal zažiť každý, nielen milovník vína.

Posledná zastávka bola v DeGusto Winery. Tu sme ochutnali Veltlínske zelené, suché víno s výraznou grepovou chuťou. Povedali by ste, že v nápoji vyrobenom z hrozna bude tak cítiť iné ovocie? Väčšina vín v ponuke bola suchá, nechýbal voňavý Irsai Oliver či Milia. Ochutnávka vína priamo s jeho výrobcom, ktorý o ňom zanietene rozpráva, to je krása!

Tak ahoj pivnice, vidíme sa o rok!

Dni modranských pivníc 2023 | sweetlifeofmimi.sk

Deň modranských pivníc 2023 víno Modra| sweetlifeofmimi.sk