Makrónky - dokonalí nervožrúti

Makrónka so slaným karamelom | sweetlifeofmimi.sk

Sú malé, rozkošné, farebné a sladké, a predsa dokážu rozhodiť aj skúsenejších cukrárov. Reč je o makrónkach.

Počet slov: 385 Dĺžka čítania: 2 min

Čo sú makrónky?

Makrónky s čokoládou | sweetlifeofmimi.sk

Ak ste o nich ešte nepočuli, ide o prirodzene bezlepkový dezert. Ich škrupinka sa vyrába z mandľovej múky, cukru, vaječných bielkov a plnia sa náplňami od výmyslu sveta. Považujú sa za jeden na najnáročnejších dezertov, pretože si vyžadujú naozaj presné gramáže a dodržiavanie technologického postupu.

Pôvod makrónok

Mramorové makrónky | sweetlifeofmimi.sk

Makrónky sú mimoriadne populárne vo Francúzsku, kde sa s nimi môžeme stretnúť takmer na každom rohu. Vedeli ste však, že makrónky majú svoj pôvod v inej európskej krajine? Je to Taliansko. Predpokladá sa, že ich do Francúzska priviezla kráľovná Katarína Medicejská, ktorá pochádzala z talianskej Florencie. Táto panovníčka však ovplyvnila francúzsku gastronómiu aj inými jedlami, ktoré sa neskôr stali základom francúzskej kuchyne. Išlo napríklad o tradičnú cibuľovú polievku, tenké francúzske palacinky – crêpes, či využívanie čerstvých byliniek v kuchyni.

Je skutočne dôležité sledovať počasie?

Hovorí sa, že makrónky sa počas daždivého dňa nepodaria nikomu. Samozrejme, toto tvrdenie je pritiahnuté za vlasy. Je pravda, že makrónky sú skutočne citlivé na vzdušnú vlhkosť, a to najmä počas „oddychovania“ pred samotným pečením. Môže sa totiž stať, že práve kvôli vyššej vlhkosti vzduchu makrónky na povrchu nezaschnú a pri pečení ich povrch popraská.

Metódy pečenia makrónok

Pri pečení makrónok sa môžeme stretnúť s tromi metódami prípravy. Metódy sa líšia v spôsobe prípravy bielkového snehu.

Biela makrónka | sweetlifeofmimi.sk

Prvá a najjednoduchšia z nich je švajčiarska metóda. Je to spôsob, kedy nad parou necháme cukor roztopiť v bielkach a následne zmes vyšľaháme do tuhého snehu. Potom už iba zamiešame mandľovú múku s práškovým cukrom a cesto máme hotové. Tento spôsob prípravy je najjednoduchší, pretože sneh vyšľahaný touto metódou je najstabilnejší. Druhá metóda sa nazýva talianska. V tomto prípade vyšľaháme bielky osobitne do polotuha a spojíme ich s horúcim cukrovým sirupom. Snehovú hmotu postupne pridávame do mandľovej pasty (mandľová múka, práškový cukor, polovica bielok) a vytvoríme cesto. Posledný spôsob prípravy makrónok je pomocou francúzskej metódy. Na francúzsky sneh si iba vyšľaháme bielky, pridáme cukor a došľaháme do tuhého snehu. Pridáme mandľovú múku a práškový cukor. Oproti ostatným dvom metódam je vyšľahaný sneh nestabilný a môže spôsobiť nepodarené makrónky. Podľa mojich skúseností však sneh nie je tým najdôležitejším krokom. Ale o tom už nabudúce... 🤗

Makrónky s karamelom | sweetlifeofmimi.sk