4 tipy na potraviny, ktoré vo vás nabijú šťastím

Potraviny, ktoré vás nabijú šťastím | sweetlifeofmimi.sk

Keďže dnes je medzinárodný deň šťastia, prinášam Vám pár receptov na šťastie. Zaženiete nimi aj jarnú únavu či jesennú depresiu.

Počet slov: 489 Dĺžka čítania: 2 min

Šťastie v našom tele

Hormóny šťastia | sweetlifeofmimi.sk

V ľudskom tele sú štyri hlavné hormóny, ktoré ovplyvňujú našu náladu či pocit šťastia. Prvým z nich je endorfín, ktorý ľudské telo produkuje napríklad pri športe alebo pri prežívaní nejakých extrémnych zážitkov. Ak ste teda niekedy skákali z lietadla, Vaša hladina endorfínov vyletela do oblakov, aj keď iba krátkodobo. Druhým je dopamín. Dopamín sa uvoľňuje napríklad aj pri hraní počítačových hier, či v momentoch, kedy sa nám niečo podarilo alebo očakávame odmenu. Nevýhodou dopamínu je, že je návykový. Oxytocín je ďalší neurotransmiter, často je považovaný aj za hormón lásky, ktorý v tele pocítime napríklad pri objatí milovanej osoby. Najstabilnejším hormónom je sérotonín, ktorý si dokážeme vytvoriť z L tryptofánu, aminokyseliny, ktorá sa nachádza aj v niektorých potravinách.

Ktoré potraviny potešia aj vašu dušu?

Sú to potraviny, ktoré majú vyšší obsah spomínanej aminokyseliny - tryptofánu. A ktoré to teda sú?

Banány

Banány produkujú sérotonín | sweetlifeofmimi.sk

Keby bolo na svete niečo ako „jedlo plné dobrej nálady“, bol by to banán. Okrem toho, že obsahuje L tryptofán, z ktorého si telo vytvorí sérotonín, banán má aj vysoké hodnoty vitamínu B6, ktorý je v tomto procese potrebný. Vysoký obsah horčíka v banáne navyše uvoľní Vaše svaly. Ak máte radi kombináciu banánov, karamelu a šľahačky, určite vyskúšajte Banoffee koláč!

Tmavá čokoláda

Tmavá čokoláda pre šťastie  | sweetlifeofmimi.sk

Ak sa na Vás nabudúce bude niekto škaredo pozerať, keď siahnete po čokoláde, kľudne mu vysvetlite, že je to pre Vaše zdravie. Zvoľte však čokoládu s vyšším obsahom kakaa. Táto čokoláda obsahuje L tryptofán rovnako ako banán, ale dopĺňa ho teobromín a fenylalanín. Teobromín stimuluje niektoré oblasti nervovej sústavy a fenylalanín pracuje na zvýšení dopamínu v tele. Nemusíte rozumieť týmto zložitým názvom, úplne stačí keď si zlepšíte náladu čokoládou. Napríklad aj v podobe ľahučkej čokoládovej peny!

Orechy

Orechy na dobrú náladu | sweetlifeofmimi.sk

Videli ste už niekedy smutnú veveričku? Ja teda nie! Často totiž chrumkajú orechy. Orechy okrem omega 3 a 6 mastných kyselín, minerálov a vitamínov obsahujú aj tryptofán. Ak sa chcete pridať do skupiny šťastných veveričiek, dajte si mrkvovú tortu s orechmi a pomarančom.

Fermentované potraviny

Kimči fermentované potraviny | sweetlifeofmimi.sk

Nielen láska, ale aj šťastie prechádza žalúdkom. Kyslá kapusta, kimči, kefír alebo acidofilné mlieko sú potraviny, ktoré majú v obľube zvieratká v našom bruchu. Existujú štúdie, podľa ktorých sa až 90% sérotonínu tvorí v našich črevách. Mnohí lekári sa zhodujú na tom, že naše brucho je náš druhý mozog a ovplyvňuje nás viac ako si možno častokrát uvedomujeme. Vaše brucho určite poteší recept na pečené zemiaky s bryndzou, ktorá je tiež skvelým zdrojom probiotík a navyše, keď zemiaky zapijete zdravotným pohárikom acidofilného mlieka, určite sa to odzrkadlí na Vašej nálade.